Prevence zánětu močového měchýře

Už pohled na čísla popisující rozšíření zánětu močového měchýře naznačuje, že žádný soupis preventivních opatření není možné brát za dokonalý návod, kterak se tomuto obtěžujícímu onemocnění bezezbytku vyhnout. Zároveň však platí, že pokud se popsaných zásad budeme dlouhodobě držet, lze riziko jak vlastní nemoci, tak především většiny závažnějších komplikací, výrazně omezit. Navíc nejde o nic složitého ani obtížně zapamatovatelného.

Soubor základních a nejúčinnějších opatření je v zásadě prostý. Riziko zánětu močového měchýře můžeme omezit především vydatným pitím. Obvykle se proto uvádí, že bychom do svého těla měli každý den dostat nejlépe dva až dva a půl litru tekutin. Spolu s tím bychom se neměli pokoušet zbytečně zadržovat moč, pečlivě dodržovat intimní hygienu, a to zejména po každém pohlavním styku. A také nezapomínat na příjem vitaminu C. Ten totiž spolehlivě vede ke zvyšování kyselosti moči. Ta pak je nezbytným předpokladem vytvoření prostředí nepříznivého dalšímu šíření bakterií zodpovědných za rozvoj zánětu.

Pevnou součástí úspěšné prevence zánětu močového měchýře je rovněž jeho pravidelné vyprazdňování, oddalováním našich odchodů na toaletu tak rozhodně ničemu neprospějeme. Důležité je dbát také na samotnou „kulturu“ chvil, které na ní trávíme. Dobře se utřít, což podle lékařů značí především pohyb zepředu dozadu, pravidelně měnit ručníky i veškeré hygienické potřeby a podobně. Odborníci stejně tak doporučují, aby každý pohlavní styk začínal i končil pečlivým vymočením.

Ještě bychom zde měli připomenout pro mnohé překvapivou skutečnost, že k rozvoji zánětu močového měchýře částečně může přispět také dlouhodobé nošení oblíbených tang. Nedoporučuje se proto nosit je po dobu celého dne. Jejich prostřednictvím se totiž mohou bakterie dostat z oblasti konečníku až k močové trubici.

Pokud si na tomto místě můžeme dovolit částečný úkrok stranou, pak bychom naše čtenáře ještě rádi seznámili se zajímavým preventivním potenciálem brusinek. Zhruba před dvaceti lety totiž izraelští vědci přišli na to, že součástí jejich plodů jsou také látky, které znemožňují bakteriím zodpovědným za zánět močového měchýře, aby se v něm mohly usazovat. Další výzkumy zjištění jednoznačně potvrdily, a dnes tak brusinky lze považovat za respektovaného spojence v boji s tímto  zánětem. Pokud proto pravidelně pojídáte brusinky, přispíváte zároveň ke snižování bakterií ve vaší moči. Bakterie se z ní dostanou pryč ještě dříve, než vůbec budou moci vyvolat infekci.

Máme-li být konkrétní, sklenice šťávy z brusinek, případně hrst samotných plodů, ráno a večer mohou riziko propuknutí nemoci snížit až o polovinu! Kýžený efekt přitom začíná působit asi dvě  hodiny po požití, a přetrvává až po dobu deseti následujících hodin. Lékaři navíc uklidňují své pacienty, že nežádoucí účinky konzumace brusinek či jakékoliv kontraindikace dosud nejsou známy.

Velké části žen, jež zánětem močového měchýře trpí opakovaně a po delší dobu se rovněž doporučuje každoroční tzv. imunomodulační terapie.

sponzorovane odkazy