Léčba žaludečních vředů

Žaludeční vředy z hlediska možných komplikací a zdravotních následků nepochybně patří k závažným onemocněním. Pokud je podceníme, a do jejich léčby se zrovna neženeme, můžeme se velice snadno naběhnout až k protržení k protržení žaludeční stěny. To potom může vést k zanícení pobřišnice či vnitřnímu krvácení. Výjimkou nejsou ani případy, kdy neléčené žaludeční vředy začnou postupně prorůstat do dalších orgánů, typicky například do jater. Tyto komplikace mohou být dokonce smrtelné. Dobrou zprávou zde na druhou stranu může být fakt, že v současné době se dají žaludeční vředy standardně bez větších problémů vyléčit, a to ani by se lékaři museli přiklonit k chirurgickému zákroku. Což dokonce může platit i tehdy, kdy již dojde k jejich krvácení.

Přestože léčba žaludečních vředů dnes nepředstavuje nic výjimečného, stále si klade určité nároky pacienta a jeho životní styl. Jakkoliv jsou užívané léky účinné, přesto si jen s nimi určitě nevystačíme.

Důležitou součástí celé léčebné procedury proto zůstává důraz kladený na pacientův odpočinek. Nemocný by se tak vždy měl snažit udržet v klidu a nepodceňovat sílu pravidelného a vydatného spánku.

Samozřejmostí je také úprava jídelníčku, a samozřejmě také omezení dosavadních zlozvyků. Vhodné je na stůl zařadit především dostatek mléčných výrobků, a naopak vysadit všechny silné čaje, a pochopitelně rovněž veškeré alkoholické nápoje (včetně vína). U čajů nejde jen o silný ruský černý čaj, jak by se snad mohlo zdát, ale i o maté a některé bylinné čaje. V tomto ohledu nic nezkazíte, pokud se o vhodnosti svých oblíbených čajů poradíte s ošetřujícím lékařem. Určitě vás varovat před mátou, ale i heřmánkem, meduňkou či třezalkou.

Vyhýbat by se nemocný strávník měl pochopitelně veškerým pokrmům, jejichž příprava si žádá přepalování tuku, stejně jako silně kořeněné kuchyni.

Potravu by měl nemocný přijímat vždy v pravidelných intervalech, a raději po malých porcích několikrát denně, než například celý den hladovět a večer si dopřát opulentní menu.

Nemocný kuřák by v každém případě neměl sahat ani na cigarety. Požadavek na omezení kouření je samozřejmě zpravidla přítomen u většiny nemocí. Dovedeme si proto představit, jaký účinek proto podobná varování na vášnivé kuřáky nejspíše budou mít. Přesto si dovolíme na všechny milovníky modrého kouře apelovat: nekuřte pokud máte žaludeční vředy, u tohoto onemocnění je to opravdu velice důležité. Pokud se vám to ani přes veškeré úsilí nedaří, snažte se alespoň kouřit co možná nejméně, a především: nikdy nalačno!

Spolu s tím samozřejmě pacient musí v předepsaných rozestupech užívat doporučené léky.  Byl-li v konkrétním případě na vině zvýšený výskyt bakterií, pak je obvyklým postupem jednak užívání antibiotik, tak rovněž léků spadajících do kategorie tzv. blokátorů protonové pumpy. Ke slovu však mohou přijít rovněž přípravky umožňující korigovat nežádoucí úroveň kyselosti žaludečních šťáv.

Ještě jednou zde zdůrazněme, že zvlášť v případě léčby žaludečních vředů je skutečně nezbytné  pečlivě dodržovat jak režim, tak přesný popis dávkování všech předepsaných přípravků. V opačném případě se totiž vystavujeme nejenom riziku, že se v nemocném žaludku vůbec bakterie podaří eliminovat, ale dokonce nakonec může dojít k tomu, že antibiotika namísto žádoucího účinku přispějí k ještě o něco vyšší odolnosti nebezpečných mikroorganismů.

sponzorovane odkazy