Cigaretu si mnohokrát denně zapalují miliony lidí po celém světě. A to i přesto, že si jsou vědomi vážného zdravotního rizika, kterému se vystavují. Pravidelní kuřáci se mohou připravit na to, že dřív nebo později si plíce nenechají záměrnou destrukci líbit a začnou protestovat. Takový člověk je pak zadýchaný po sebemenší fyzické námaze a dříve oblíbené sportovní aktivity jsou nyní neskutečně obtížné. Kouření se odráží i na jiných částech vašeho těla. Pokožka předčasně stárne a dostává nezdravou šedavou barvu, zuby i nehty jsou nehezky zažloutlé, oblečení, kůže i vlasy jsou nechutně načichlé kouřem. Nemluvě o tom, že se vám vaše buňky mohou „odvděčit“ rakovinotvorným bujením. Žádný člověk se zdravým pudem sebezáchovy by se dobrovolně nepoškozoval, tak proč je tolik lidí ochotných systematicky likvidovat svůj organismus?
I přes prokázané škodlivé účinky cigaret je tento zlozvyk rozšířen mezi alarmujícím počtem lidí. Svoji první cigarety zkusí školáci klidně už i na základní škole, a na střední už kouří většina z nich. I když se tabákové výrobky mohou prodávat až od osmnácti let, nemají školáci problém se k cigaretám dostat, chodit tajně kouřit za školu a dokonce odbíhat o přestávkách ven na nutnou kuřáckou pauzu. Legislativa se proto snaží kouření co nejvíce omezovat. Začalo to varováními před škodlivostí cigaretového kouře na krabičkách, pokračovalo rapidním zvyšováním ceny cigaret. Dále jsou různá prostorová omezení – nemůže se kouřit například na zastávkách hromadné dopravy nebo v restauracích během oběda. I tak se ale s lidmi vyfukujícími cigaretový kouř setkáme ve většině restaurací, a když chtějí mít nekuřáci pokoj, musejí zamířit do nekuřáckých restaurací. Těch naštěstí stále přibývá. Tyto omezení sice pro kuřáky nemají nějaký větší význam, ale alespoň je tu snaha. A pro kuřáky bude stále hůř.
Téměř každý kuřák se v minulosti pokoušel se svým zlozvykem přestat – ať už z důvodů finančních nebo zdravotních. Přesto se valná většina k cigaretě téměř hned, nebo brzy vrátí. Záminky jsou různé – kuřákovi připadá, že bez cigarety není kompletní, je nervózní, nudí se,… To jsou ale jen výmluvy! Když člověk opravdu chce, kouřit přestane. Návodů, jak toho dosáhnout, existuje spousta. Můžete zkusit různé „berličky“ ve formě náplastí nebo žvýkaček. Pokud byste měli pocit, že to sami nezvládnete, můžete se obrátit na speciální firmy, které kuřákům pomáhají přestat. Na každého platí jiná metoda, my vám v tomto článku nabídneme jeden ze způsobů, jak s cigaretami nadobro seknout.
- Buďte si jistí!
Pokud patříte mezi lidi, co to bez cigarety nevydrží, a při každém pokusu přestat selžete, chybí vám zásadní věc – přesvědčení o tom, že chcete opravdu přestat. Když máte stále pochybnosti, jestli to dokážete, nebo zda vůbec chcete přestat, nikdy nemáte šanci uspět. Pomoct si můžete určitými „donucovacími“ prostředky. Rozhlaste po svém okolí, že přestáváte kouřit. Slibte to své rodině, přátelům, napište si to na zeď na Facebook,… Jakmile dostanete chuť si zapálit, vždy si vzpomenete, kolik lidí by vám považovalo za lháře a slabocha v případě vašeho selhání. Díky tomu si zajistíte, že vás vaše svědomí bude hlídat a nebude zase tak jednoduché se k cigaretě vrátit.
- Vytvořte si plán!
Málokdo dokáže kouřit ze dne na den. Ti, co tvrdí, že ano, vám buďto lžou, nebo přestali proto, že už jsou tak říkajíc jednou nohou v hrobě a konečně si uvědomili, jak dlouho si zatloukali hřebíček do rakve. Jinak to ale nefunguje. Pokud chcete skutečně přestat kouřit, budete potřebovat plán, kterého byste se mohli držet. Dobré je vymyslet si systém odměn a trestů – jakou odměnu si dáte za den, týden, měsíc bez cigarety, a naopak jaký trest si udělíte za selhání (oběhnout celý blok, nemoct si dát svoji oblíbenou sklenku vína u televize,…). Ideální je nepřestávat sám, ale přibrat si k sobě ještě někoho. Můžete se tak navzájem podporovat, ale i hecovat. Vymyslete také, co budete dělat vždycky, když dostanete chuť si zapálit. Musíte se vyhnout nudě, protože v takových případech se okamžitě dostaví touha po cigaretě. Jakmile si všechno naplánujete, budete hned blíž k úspěchu, protože vás jen tak něco nezaskočí.
- Motivace
Motivace je tím hlavním základem úspěchu. Musíte vědět, proč přestáváte kouřit – chcete ušetřit, hůř se vám dýchá, dali jste slib partnerovi,… Jakmile vás přepadne neodolatelná chuť na cigaretu, vzpomenete si na důvod, proč přestáváte a to vás zarazí. Svoji motivaci si vypište na papír a ten umístěte tam, kde ho každý den dobře uvidíte. Třeba na zeď u vašeho pracovního stolu, nebo na ledničku. Když vám bude nejhůř, tento papír vám pomůže odolat.
- Už nikdy žádnou cigaretu!!!
Ihned na začátku vašeho odvykání si řekněte, že končíte s cigaretami nadobro a jednou pro vždy. Vaše mysl je totiž váš nepřítel, a i když vám našeptává, že jedna cigaretka vám nic neudělá, opak je pravdou. Jakmile si řeknete, že si dáte jen tu jednu, nikdy u ní nezůstanete. Brzy bude následovat třetí, čtvrtá, a po ní i celá krabička. A vy jste tam, kde jste byli na začátku. Proto jakmile jednou přestanete kouřit, nesmíte si dát nikdy už ani jednu.
- Nepřestávejte kouřit sami
Člověk je vždy silnější v kolektivu lidí se stejným problémem. Pokud nemáte ve svém okolí žádného přestávajícího kuřáka, najděte si na internetu fóra, kde si lidé sdělují své pocity a podporují se. Zjistíte, že v tom nejste sami, ale že takových lidí je spousta. Můžete se inspirovat jejich motivací nebo tipy. Vyrazit lze i na sezení, kterých je spousta. Ať už přes internet nebo fyzicky se spřátelte s přestávajícím kuřákem, a díky němu zvládnete i své slabší chvilku.
- Odměny
Nyní se blíže podíváme na systém odměn, který jsme zmínili výše. Ze začátku je těžké vydržet bez cigarety jeden jediný den, proto si tyto odměny dávejte po jednom dni. Tak se pokuste vydržet alespoň jeden týden. Jakmile zvládnete celý měsíc, přejděte na měsíční odměny, a pak na roční. Když se vám podaří zvládnout rok, jste už téměř za vodou. Odměny mohou být různé. Denní budou drobnější (sladkost), týdenní už trošku větší (večeře s partnerem, masáž), měsíční zase o něco nákladnější (nové šaty, kabelka) a za rok se už můžete odměnit něčím opravdu výjimečným. Založte si kasičku, do které dávejte každý den peníze, za které jste si dříve kupovali cigarety. Za rok v ní bude dostatek peněz na pěknou dovolenou, nebo třeba novou televizi. Uvidíte tak, o co jste se celé ty roky připravovali.
- Nutkání dát si cigaretu? Počkejte s tím!
Když ucítíte nepřekonatelnou touhu si zapálit, nesahejte hned po cigaretě s tím, že to nezvládnete, ale zkuste následující postup: Zastavte se a zhluboka se desetkrát nadechněte. Běžte se napít a dejte si něco dobrého (bonbon, žvýkačku, čtvereček čokolády, dobrá je i zdravější varianta ve formě jablka, pomeranče,…). Běžte si zaběhat, nebo zavolejte někomu o podporu. Umyjte nádobí, ukliďte, zkuste třeba nějaké ruční práce. Zkrátka zaměstnejte se tak, abyste se najednou večer ocitli v posteli, a zjistili, že vás chuť na cigaretu přešla.
- Špatné návyky vyměňte za dobré!
Nejhůř se bude odvykající kuřák cítit bez cigarety, když se ocitne ve stresu. Abyste do toho opět nespadli, musíte si vytvořit jiný způsob, jak se uklidnit. Na každého platí něco jiného, musíte si vyzkoušet, co bude fungovat na vás. Zkuste jít na čerstvý vzduch, pusťte si relaxační hudbu, zacvičte si. Však ono něco z toho pomůže, a třeba i mnohem lépe, než cigareta.
- Nejkritičtější období – první a druhý týden
Když už po mnoha odkládání konečně přestanete kouřit, připravte se, že první a druhý týden pro vás bude peklo na zemi. První dva dny, kdy se tělo ocitne bez nikotinu, nebude vám zrovna nejlépe. Většina kuřáků je ale spíš závislá psychicky, a zjišťuje, že mu chybí vyfukování kouře a světlo ohýnku zapalovače. Druhý týden je sice také těžký, ale už ne tak, jako ten první. Po dvou týdnech bez cigarety se budete cítit fyzicky lépe, a i vaše psychika dostane impulz k tomu, že už máte z poloviny vyhráno. Chce to jen pokračovat dál.
- Selžete? Vstaňte!
I přesto, že jste byli ochotni přestat, nevydrželi jste to a zapálili jste si. Jste jenom člověk, a proto se vám to může kdykoliv stát. Důležité je se z toho nezhroutit a nevzdávat se. Ze svého neúspěchu se můžete poučit a příště být zase o něco silnější. Hlavně nečekejte na nový pokus dalších několik měsíců, ale začněte hned! Užijte si svoji poslední krabičku a dejte se do přestávání znovu. Když to nevyšlo napoprvé, vyjde to příště. Jen to nesmí být pravidlem.
- Myslete pozitivně
Když se budete litovat a přesvědčovat se o tom, že to nezvládnete, tak jste na nejlepší cestě k selhání. Jakmile ale budete myslet pozitivně, máte z poloviny vyhráno. Věřte sami v sebe, usmívejte se, a buďte sami na sebe pyšní. Poděkuje vám nejen vaše tělo, ale i nekuřáci ve vašem okolí.
Základem při stopnutí kouření je mít čistou mysl, motivaci a vyhýbat se místam, kde se pořád kouří. Je to velice těžké, sám to vím, protože přestávam s kouřením a je to moc těžký, občas mě chytí absťák a pak si uvědomím, že chci přestat kouřit a tak jdu někam ven na projížďku nebo do fitness centra.