V některých případech může pomoci „pouhá“ změna našeho prostředí či zdravotní dovolená. Jindy naopak návštěva psychologické ambulance. Stejně tak je ale možné, že pacienta bude nutné hospitalizovat a nasadit léky. Konkrétní podoba léčebného programu tak vždy závisí na stupni obtíží. Samozřejmě i u syndromu vyhoření platí, že čím dříve se s problémy začne něco dělat, tím méně stanovená léčba bude zasahovat do života nemocného. Dobré je tak začít celou situaci řešit již ve fázi stagnace, kdy jsou vyhlídky na zbavení všech problémů vůbec nejlepší.
Zároveň však platí, že často můžeme být rádi, pokud se potřebné kroky začnou podnikat až během fáze frustrace nebo apatie. Velká část postižených syndromem vyhoření se totiž snaží většinu svých problémů házet za hlavu, a se skutečností, že s nimi opravdu nemusí být vše v pořádku se tak velice často smiřují v podstatě až tehdy, kdy jim rozsah obtíží nedovoluje přivírat oči už vůbec před ničím.
U mnoha osob, jež v minulosti prodělaly syndrom vyhoření, se jeho léčba skutečně nakonec neobešla bez pobytu v nemocnici. Alespoň částečnou útěchou snad zde může být fakt, že ve velké části případů jednalo pouze o období, kdy se syndrom vyhoření u pacientů projevoval ve své nejintenzivnější podobě. Po odeznění jeho nejtíživějších příznaků tak je obvykle možné postoupit k ambulantní formě léčby.
Což bychom však v žádném případě neměli brát za výzvu podceňování důsledků syndromu vyhoření jako takových. Je lepší se připravit i na možnost, že ve své dosavadní kariéře nebudeme schopni pokračovat tak, jako doposud. Často je totiž i po ukončení léčby návrat na původní pracovní pozici velice obtížný či dokonce úplně nemožný.
Páteří léčby syndromu vyhoření je nepochybně psychoterapie. V jejím rámci tak člověk postižený popsanými problémy spolu s psychologem odhaluje způsoby, kterými se jeho pracovní vytížení proplétá s ostatními dimenzemi života v podobě, jež v důsledku znemožňuje další fungování.
Spolu s tím se samozřejmě zaměřuje i na řešení akutních obtíží, jako jsou například depresivní stavy. Kromě toho je také jejím cílem naučit postiženého přiměřenějšímu přístupu jak pracovním výkonům, tak i vlastnímu životu. Zaměřuje se tak na budování lepších vztahů k ostatním lidem, ale i schopnosti relaxovat či provozovat zdravou životosprávu.
Spolu s léčbou psychologickými prostředky se nabízí i možnost zvládání syndromu vyhoření prostřednictvím podávání speciálních přípravků. Se syndromem se velice často pojí také pocity ztráty orientace ve svém vlastním životě, či úplné absence představ o jeho dalším směřování, které v mnoha případech ústí v depresivní potíže. Tehdy tak ošetřující lékař může přistoupit k doporučení léčby antidepresivy. Ty zároveň v dnešní době nepředstavují výraznější důvod k obavám. Patří k bezpečným přípravkům s naprostým minimem vedlejších příznaků.
Vzhledem k tomu, že syndrom vyhoření s sebou ve většině případů přináší rovněž závažné poruchy spánku, kromě antidepresiv můžeme očekávat také to, že nám lékař doporučí užívání prášků na spaní.
Lékař samozřejmě pacienta do užívání těchto přípravků nemůže nutit, a z toho důvodu se u některých postižených osob léčba odehrává i bez nich. V takovém případě je však dobré počítat s tím, že celková doba léčby může být výrazně delší, jakož i psychicky náročnější, a navíc vlastní návrat do běžného života po jejím ukončení bude s největší pravděpodobností o něco těžší.
Prosím pomozte,
manžel má velký problém, nemůžu ho dostat k lékaři, nespí skoro nejí, nemá zájem o práci, nic ho nebaví, je mu pořád špatně, rozhodí ho sebemenší hluk, neví jak dál, nemá žádný smysl života, jenom vzdychá k tomu se ještě zamiloval do paní která ho vidí jako svou kreditku, On to ví, ale neví jak to má řešit, říká mě má rád, miluje děti ale není šťastný. Před tím byl silný takový stěžeň všech pěti našich rodin. Co řekl mělo váhu a dělalo se jak on chtěl. V podstatě se vyhrotilo několik dřívějších špatných rozhodnutí. Za normálního stavu je schopen tyto věci řešit, teď ale ne. Já jsem se již také zhroutila jsem na lécích, chi mu být oporou on se o to víc trápí, že vidí jak trpím a sním celá naše velká rodina. Ani já nemůžu pracovat dělám chyby jindy běžné věci jsou pro mne nezvladatelné. Čekám že manžel každou chvilku zkolabuje. On říká , že mu nikdo nepomůže, že je to v jeho hlavě. Když se ho zeptám jestli je mu líp, říká čím dál hůř. Prosím pomozte už jsme v koncích našich sil. Zachraňte alespoň jeho, když né naši rodinu. Nevím jak moc se dá poděkovat za tokovou pomoc….
Bety
nevěděla jsem , že je to veřejné moc mě to mrzí prosím stáhněte to jestli můžete
Bety
Co jsem to jenom udělala, zase zklamání a bolest, to jsem opravdu nechtěla, moc prosím odstraňte to z komentáře, Bety
Pred tydnem mi lekar rekl,ze mam syndrom vyhoreni.Je mi 58 let,pracuji ve zdravotnictvi.Po smrti matky se staram o 60 tileteho bratra.Pred 2,5 lety dostal vypoved.Ma IQ 60 a lehkou mentalni retardaci.Varim mu,uklizim,penize mi dava.nechala jsem mu vymalovat a uklidila.Ale on mi vubec s nicim nepomaha,ma vsechno na praku.To vse trva skoro 9 let.I na urad prace a na socialku s nim musim jit,protoze si neumi vyjet poradove cislo,kam vubec jde.Do prace si pro penize/kapesny/ prijde spinavej,smradlavej a v teplakach a nic na me vycitky neda.Jsem nyni v pracovni neschopnosti a nevim jak dal.Jedine co me napada-BUD JA NEBO ON!!!Klepe se mi zaludek a mam prujem.Jak dlouho trva lecba a marodeni?Dekuji Libulinka