Měkký vřed , někdy také nazývaný jako „ulcus molle“ nebo „chankroid“ je pohlavní choroba, jejímž původcem je bakterie Haemophilus ducreyi. Tato choroba je velice nepříjemná, protože postihuje oblasti genitálu. To bývá pro pacienty nejen velmi bolestivé, ale pro většinu z nich také potupné a trapné. To bývá také příčinou pozdního zahájení léčby, neboť se pacienti jednoduše stydí vyhledat se svými obtížemi lékaře.
Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 2 až 5 dnů. První příznaky se objevují v místě nákazy, tzn. v oblasti genitálu. U mužů bývá postižen žalud penisu, předkožka a uzdička. U žen se příznaky vyskytují na stydkých pyscích a pochvě. Jak už název choroby napovídá, příznaky se vyskytují ve formě mnohočetných, měkkých a bolestivých vředů o velikosti 3 až 20 mm. Zcela vyjímečně se vředy mohou vyskytnout na prstech, rtech nebo krčních mandlích. V případě, že nedojde ke včasnému zahájení léčby, se vředy spojují a rozšiřují do dalších oblastí. Dochází ke zduření lymfatických uzlin v oblasti třísel a vzniku tzv. bubonů. Ty po čase prasknou a uvolní žlutozelený hnis se stopami krve.
Měkký vřed se přenáší pohlavním stykem a vyskytuje se převážně v Africe a Asii. V České republice není výskyt této choroby zaznamenán od roku 1991. Častěji se vyskytuje u mužů než u žen, a to především u homosexuálů. Léčba spočívá v užívání antibiotik a je ze zákona povinná. Důležité je především začít s léčbou včas. Jak už bylo zmíněno, měkký vřed je velmi bolestivou a nepříjemnou chorobou, která dokáže velmi ovlivnit kvalitu života, ale také vážně ohrozit lidský život samotný.
Prevencí měkkého vředu je zodpovědné sexuální chování, tzn. věrnost partnerů, omezení počtu sexuálních partnerů a používání kondomu. Nebezpečí měkkého vředu číhá např. v letních měsících při cestování do rizikových zemí, odkud může být tato choroba kdykoliv zavezena do České republiky.
Nejnovější komentáře