Ledviny jsou velmi důležitým orgánem, protože zbavují tělo škodlivých a odpadových látek. Jejich onemocnění jsou tak vždy vážná a je třeba je okamžitě léčit.
Co jsou ledvinové kameny
Jedním z častých onemocnění ledvin je urolitiáza neboli ledvinové kameny. Ty jsou tvořeny nahromaděním minerálních solí, které mají být za normálních okolností v moči rozpustné. Někdy však dojde k jejich krystalizaci a tvorbě kamene (konkrementu) v ledvinách, močovodech nebo močovém měchýři.
Ledvinové kameny mohou být vápenné (nejčastější), z kyseliny močové, tvořené fosfátem hořečnato-amonným nebo cystinové. Vyskytují se přibližně u 4 % populace České republiky. Častěji spíše u mužů než u žen.
Příčiny vzniku ledvinových kamenů
Ledvinové kameny vznikají vlivem více faktorů. Nejčastěji je to výskyt kmenotvorných látek v moči ve větším množství, například vlivem malého příjmu tekutin nebo při práci v horku. Dalším důvodem je zvýšené vylučování kmenotvorných látek. Ledvinové kameny vznikají z důvodu absence látek, které jejich vzniku zabraňují. To je například kyselina citronová nebo magnézium. Infekční konkrementy vznikají na základě prodělané infekce močových cest. Také zvětšená prostata u mužů může zapříčinit vznik ledvinových kamenů. Určitý vliv na tuto chorobu má také dědičnost, nesprávné užívání některých léků, vysoký krevní tlak, obezita nebo sedavé zaměstnání. Onemocnění se může objevit kdykoli v průběhu 20. a 80. roku života.
Jako prevenci proti vzniku ledvinových kamenů lze doporučit dostatečný příjem tekutin (alespoň dva litry denně, nejlépe čisté vody), osvojení zdravých stravovacích návyků, pravidelné pohybové aktivity, zabránění vzniku nadváhy.
Příznaky ledvinových kamenů
Pokud jsou močové kameny umístěny v ledvinách, kde nebrání průtoku moči, může být pacient zcela bez příznaků. Pokud jsou však umístěny v prostoru močových cest, vyskytuje se intenzivní bolest v boku, a to většinou na jedné straně. Jde o tzv. koliku – přerušovanou bolest s dvaceti až šedesáti minutovým intervalem. Ta je doprovázena nevolností, zvracením, ztrátou chuti k jídlu nebo průjmem. Pokud je kámen umístěn až v močovém měchýři, objevuje se pouze bolest při močení a časté nutkání k močení. Moč může být zbarvena krví.
Vyšetření
Vyšetření ledvinových kamenů spočívá v rozboru moči. Zkoumá se přítomnost krve a minerálů a také pH moči. Kameny lze odhalit pomocí rentgenu.
Léčba
Při zjištění ledvinových kamenů se pacientovi podávají léky proti bolesti (analgetika) a léky uvolňující stahy hladké svaloviny v močovodech (spasmolytika). Doporučuje se neustále doplňovat množství tekutin.
Při závažnějších stavech doprovázených infekcí nebo ucpáním močových cest je nutná hospitalizace pacienta v nemocnici. Přibližně 80 % kamenů je schopných se z těla dostat pomocí podávání dostatečného příjmu tekutin. Pokud jsou však kameny větší, musí se přistoupit k metodě jejich rozbití pomocí litotrypteru – přístroje, který vytváří intenzivní zvukové vlny soustředěné na kámen.
Jako součást léčby a zároveň prevence návratu ledvinových kamenů se pacientům doporučuje dodržovat speciální dietu stanovenou podle typu odstraněných kamenů. Lidé s prodělanými ledvinovými kameny by měli být pod pravidelnou lékařskou kontrolou.
Komplikace
Mezi komplikace léčby ledvinových kamenů patří krvácení z důvodu poranění sliznice močových cest průchodem kamenu, vznik infekce, zánět močového měchýře nebo močovodů. Vážnější komplikací je infekce a následný zánět ledvin. Popřípadě hrozí riziko selhání ledvin. Výjimečnou komplikací, zato však velmi nebezpečnou, je protrhnutí stěhy močovodu a únik kamene do břišní dutiny a následný zánět pobřišnice.
Nejnovější komentáře