S problémem křečových žil se ve svém v životě setkal prakticky každý. I když je toto onemocnění novináři s velkým gustem označováno za nemoc servírek a prodavaček, skutečnost je mnohem komplikovanější. Podle provedených studií se totiž přímo týká více než poloviny populace: dostupná čísla naznačují, že různě rozvinuté formy křečových žil postihují 30 až 60 % všech obyvatel ČR. U malých dětí a obecně mladých lidí se s nimi – jak všichni víme – setkáváme jen naprosto výjimečně, vše se však obrací, pokud se podíváme na starší věkové skupiny: u lidí, kteří překročili šedesátku, pak křečovými žilami trpí zhruba každý druhý! Z tohoto pohledu se otázka prevence, příčin, projevů a dostupných možností léčby křečových žil týká v podstatě každého z nás.
Blíže představovat křečové žíly na pohled je nejspíše zbytečné – fialovou případně modrou barvou hrající široké žíly dobře známe přinejmenším z dětství, kdy prarodiče houpají svá vnoučata, a s trpělivostí odpovídající jejich životní moudrosti odpovídají na zvídavé otázky právě ohledně jejich nohou.
Nejde samozřejmě jen o to, jak křečové žíly rozeznat lidským okem: přirozenou součástí tohoto onemocnění jsou pochopitelně také nepříjemné pocity bolesti nohou přecházející do křečí, stejně tak často je doprovází pocit ztěžklých nohou, které se během fyzické aktivity výrazně dříve unaví.
Neobvyklé nejsou ani případy, kdy tyto projeví převažují, zatímco na pohled v oblasti nohou nejsou viditelné žádné výraznější změny. Křečové žíly v těžkých fázích tohoto onemocnění rovněž mohou následovat na dotek bolestivé otoky zejména v okolí kotníků. Stejně tak dochází ke změně zabarvení kůže, která získává tmavější nádech, objevují se nahnědlé skvrnky v oblasti bérců, může dojít ke vzniku vředů.
Méně známé – ve srovnání s těmito fyzickými projevy onemocnění – bývají jeho příčiny a rizikové faktory, které urychlují rozvoj již nastartovaných obtíží. Paradoxně se dnes ukazuje, že na rozdíl od obvyklého předpokladu dlouhého stání jsou hlavním faktorem podmiňujícím vznik křečových žil dědičné dispozice. Lékaři tak hovoří o skutečnosti, že pokud oba vaši rodiče trpí těmito potížemi, máte devadesátiprocentní jistotu, že v některé z jeho podob se onemocnění projeví i u vás. Mimo faktoru dědičnosti je dalším významným spouštěčem dosáhnutí vyššího věku – se stárnutím jde totiž ruku v ruce také oslabování pružnosti a pevnosti žilních stěn.
Další podněty, které vedou k rozvoji křečových sil jsou potom již dobře známé – jde právě o zmíněné dlouhé hodiny strávené stáním, které výrazně zesilují zmíněné stárnutí žilní stěny, ale naopak je rizikový i v zásadě sedavý způsob života. S trochou nadsázky zde můžeme říci, že pokud jste strávili svůj život v kanceláři s nohou přes nohu (křížení nohou je velice nezdravé!), týká se vás celý problém stejně jako těch, kteří se od rána do večera na place nezastaví. Posledním významným rizikovým faktorem je samozřejmě nadváha. Pro úplnost ještě dodejme, že křečové žíly se mnohem častěji tvoří ženám, zejména u těch, které prodělaly několik porodů.
Co se týče dostupných způsobů jejich léčby, lékaři zde obvykle sahají ke třem variantám. U lehčích forem křečových žil tak zpravidla nastupují zdravotní punčochy, které snižují vysoký tlak v žilách na nohou, omezují pocit bolestivosti, jakož i brání tvorbě otoků. Nemusíme zde snad příliš zdůrazňovat, že veškerá účinnost těchto punčoch stojí na důslednosti v jejich nošení.
Druhou možností je předepsání léků snižujících celkovou propustnost cév, které zároveň zpevňují žilní stěnu. Vhodné je také použití některé z dostupných mastí, jež především podporují správné prokrvení nohou, čímž brání tvorbě zánětů.
U nejtěžších případů se konečně přistupuje k operacím, které postiženou cévu přímo odstraní (tzv. stripping), případně danou cévu uzavřou tak, aby jí nemohla protékat krev (tzv. sklerotizace).
Pokud bychom na závěr měli přinést několik doporučení, jak se případným problémům s křečovými žilami vyhnout, pravděpodobně zde najdeme jen málo věcí, které člověka překvapí. Důležitý je dostatek pohybu, především čistá chůze, cvičení, a zdravá životospráva. Nedoporučuje se naopak dlouhodobé sezení, nošení obuvi na vysokém podpatku, nebo kalhot stažených v tříslech a kolenou.
Nejnovější komentáře