Kdo zažil hemoroidy, ví, že dokáží hodně potrápit. Jde o nepříjemné onemocnění, jehož léčba bývá často velmi zdlouhavá. Pojďme si celou problematiku více přiblížit.
O hemoroidech
Hemoroidy představuj onemocnění cévního systému, které spočívá v rozšíření a zápalu žíly v konečníku.
Obecně rozlišujeme:
- vnější hemoroidy: Vyskytují se okolo řitního otvoru. Jsou zde lepší prognózy a snadněji se léčí.
- vnitřní hemoroidy: Nachází se uvnitř konečníků ve vzdálenosti zhruba 3 – 4 centimetrů od análního otvoru.
Rozlišujeme 4. stupně hemoroidů. První stupeň se projevuje tím, že žíly natečou a občas to svědí. Druhý stupeň je již bolestivější a objevuje se krvácení při vyprazdňování, které často bývá nedokonalé. U třetího stupně hemoroidy rostou a pojí se s větší bolestí. Hemoroidy v této fázi vystupují z konečníků, ale dají se znovu zasunout zpátky. Ve čtvrtém stupni už se nedají zatlačit zpátky a vznikají v souvislosti s nimi mnohé další potíže.
Hemoroidy jsou do jisté míry dědičné. Jsou však rizikové faktory, které mohou podpořit jejich vznik. Mezi hlavní faktory patří sedavý způsob zaměstnání, častá jízda na kole, vysoký krevní tlak, kořeněná jídla, různé choroby žilního systému atd.
Léčba hemoroidů
Máme různé možnosti pro léčbu hemoroidů. Záleží na mnoha faktorech, především na stupni onemocnění.
U mírných příznaků se nasazuje konzervativní léčba, které spočívá v používání léků působících v místě obtíží. Léčba je doplněná dalšími léky v tabletách, podpůrnými čaji, mastmi atd.
Další možností je semiinvazivní léčba, které je na pomezí gastroenterologie a chirurgie. U této léčby je nevýhodou, že je nutné v mnoha případech opakování.
Poslední možnou léčbou je invazivní léčba, tj. chirurgická. Jde o operaci, která spočívá v podvazu přívodných cév a odstranění uzlů. Rozsah a způsob operace se liší případ od případu. Záleží na individuálních podmínkách. Podle toho i jednotlivé operace rozlišujeme. Máme Morganovu operaci, operaci dle Longa a radikální cirkulární hemoroidektomii dle Whiteheada.
Nejnovější komentáře