Jedná se o nepřiměřenou reakci organismu na látky, které mohou být jinak neškodné. Dosud se neví, co konkrétně ji způsobuje, v podstatě jde však o důsledek poruchy imunity, kdy obranné systémy v těle reagují na určité látky jako by šlo o nebezpečné infekce.
Nejčastější alergeny (látky, které alergikovi způsobují obtíže, pokud s nimi přijde do kontaktu) jsou pyl, roztoči, prach, zvířecí srst nebo peří, chemikálie, některé potraviny, ale mohou to být i kovy, slunce nebo právě alergie na hmyzí bodnutí o kterém si více řekneme v tomto článku.
Komáří štípnutí
Hlavní je prevence, tedy co nejvíce se možnosti bodnutí vyhnout. Přes léto používejte repelenty (i venku) nebo jiné typy odpuzovačů (chemické do zásuvky nebo založené na zvuku o vysoké frekvenci – ultrazvukové), pořiďte sítě do oken a vyhýbejte se s dětmi místům, kde se hromadí stojatá voda. Komáry může odehnat i B-komplex, když se vylučuje s potem.
Pokud už ke štípnutí dojde, alergie se většinou projevuje bolestivým, svědivým a zarudlým otokem (může vypadat jako modřina). Vysvětlete dítěti, že i když je to nepříjemné, nemělo by si místo vpichu škrábat, tím ho jen podráždí a bude se hojit déle. První pomocí je místní antihistaminikum (fenistil gel) nebo v tabletách (Zyrtec, Cezera), chladivá aloe vera nebo led.
Citlivou dětskou pleť můžete natřít jedlou sodou smíchanou s vodou.
Dojde-li k celkové alergické reakci, která se projevuje závažnějšími symptomy jako zvýšení teploty, zrychlení tepu, pokles tlaku, dušnost či nevolnost, obraťte se včas na lékaře, aby nedošlo k anafylaktickému šoku, který je obzvlášť nebezpečný.
Dobrou zprávou je, že v našich končinách nepřenáší komáři infekční nemoci a prokázalo se, že nepřenášejí ani encefalitidu a boreliózu, přesto je na místě opatrnost.
Štípnutí jiným druhem hmyzu
Alergie na hmyzí štípnutí může být velmi nepříjemná a v některých případech i nebezpečná. Jestli už víte, že vašemu dítěti může bodnutí způsobit problémy, poučte jej, jak si dávat na hmyz pozor (více v tomto článku). Štípnutí nepodceňujte ani tak, alergie se může objevit v jakémkoli věku. Bodnutí do citlivých míst jako jsou ústa, je rizikové u všech a vyžaduje rychlé ošetření lékařem!
Alergická reakce může být buď místní nebo celková. Zatímco místní reakce se projevuje bolestivým otokem v místě bodnutí, celková má nebezpečnější symptomy jako zrychlený tep, pokles tlaku, nevolnost nebo dušnost. Objevuje se cca do 15 minut od bodnutí.
Nejlepší je samozřejmě se kontaktu s bodavým hmyzem vyhnout, tzn. nechodit do volné přírody v pestrobarevném oblečení a bosí, vyhýbat se úlům a okna v domě opatřit sítěmi. Hlídejte dítě, když venku jí nebo pije (obzvlášť něco sladkého, co hmyz přitahuje). Pokud již víte, že je dítě alergické, informujte o tom své okolí, se kterým je dítě často ve styku (učitele ve škole nebo školce, prarodiče, vedoucí na táboře…). Vysvětlete dítěti, že pokud se k němu hmyz blíží, nesmí panikařit, máchat rukama a zůstat v klidu.
Děti, které trpí alergií na hmyzí bodnutí, popř. jejich rodiče, by měli během sezóny (jaro až podzim) mít při pohybu venku tzv. pohotovostní balíček, který obsahuje adrenalin v injekčním peru, antihistaminika, kortikosteroidy a inhalační přípravky. Konkrétní informace o jejich používání vám poskytne lékař.
Pro první pomoc se hodí cibule, ocet, kostka ledu nebo fenistil gel. Včelí žihadlo vyškrábneme ze strany nehtem a poté jemně vymáčkneme zbytek jedu.
Jsou-li vaše děti malé, naučte je rozlišovat druhy bodavého hmyzu. Mělo by si dávat pozor před všemi, avšak včely a čmeláci bodají jen, když se cítí ohrožení, naopak vosy a sršně mohou napadat náhle.
Nejnovější komentáře