Klinická léčba akné

Akné patří mezi potíže, které obvykle přímo ovlivňují kvalitu života těch, kteří tímto kožním neduhem trpí. Proto není rozhodně na místě podceňovat samotnou volbu způsobu léčení. V největší míře se akné vyskytuje na obličeji, takže není těžké ohodnotit jeho průběh a rozvoj. Mnoho lidí stále více upouští od různých babských rad a „zaručených“ návodů, které nachází na internetu a jinde a místo toho se i pokud jde o péči o pleť ocitá v ordinacích specialistů.

Nabídka možností ohledně akné se totiž každý rok rozšiřuje a postupy vylepšují. Pokud i vás zajímají dnešní klinické možnosti léčby této nepříjemné kožní nemoci, pokračujte i na další řádky tohoto článku.

Dnes je možné vybrat si ze čtyř hlavních způsobů, kterými se dá akné léčit. Zaprvé je to použití laserových paprsků, druhou možností je tzv. chemický peeling. Za třetí je tu metoda mikrodermabráze a za čtvrté možnost fototerapie. Tak a teď hezky jedno po druhém.

Pokud jde o laser, není žádným přeháněním, pokud bude označena za bombu minulého roku. Navíc vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by popularita zrovna této metody nějakým výrazným způsobem klesala. Léčba laserem je velmi efektivní, časově celkem nenáročná a krom toho se dá použít na mnoho druhů pleti.

Její mechanismus je celkem jednoduchý. Paprsky laseru mají klíčovou vlastnost – umí proniknout velmi hluboko pod povrch naší kůže. A navíc také velmi přesně zasáhnout právě ty cíle, které mají na svědomí tvorbu akné. Ať jsou to mazové žlázky samotné, nejrůznější bakterie nebo cokoli dalšího, co způsobuje člověku potíže s pletí.

Přístroje na bázi laseru operující na místech s akné se dostávají přednostně i do oblastí, kterými procházejí krevní cévky. Oblasti s činnou podobou akné jsou také místem, kde je oběh krve silnější. Také díky tomu je laserová terapie schopná oslabit právě momentální přítomnost akné.

Moderní přístroje potom rovnou rozlišují, zda jde o zdroj bakterií nebo lokalitu mazových žlázek.

Druhou metodou, která se těší velké popularitě v populaci, je soubor více postupů, který se souborně označuje jako chemický peeling. Jeho principem je použití slabých kyselin, které postupně dovolí sloupnout nejvrchnější vrstvy kůže. V praxi je obvykle použita ovocná kyselina.

Výsledkem procedury je obnovení samotné pokožky. Nejen, že kůže pak vypadá na první pohled mnohem lépe, ale je také mnohem hladší na dotek. Díky zlepšení hydratace pokožky potřebuje ona sama produkovat mnohem méně mazu, což má za přímý následek oslabení příčin vzniku samotného akné.

Za třetí se musíme zmínit o tom podivném slovíčku mikrodermabráza. Není to sprosté slovo, jen technika využívající velmi drobných krystalků, které v kontaktu s pletí nejen velmi dobře obrušují její nerovnosti, ale také odstraňují pozůstatky staré kůže. Tyhle ruiny kůže jsou obvyklým místem, kde se mohou krásně usadit bakterie, které pak akné buď způsobují, nebo přispívají k jeho rozvoji. Tak proč jim na vlastní kůži poskytovat azyl?

Když se pustíme do tohoto obrušování, nakopneme tím také tvorbu nových kožních buněk. Díky tomu záhy vznikne nová vrstva kůže, která je akné nezasažena. Mikrodermabráze je metodou velmi dobře použitelnou hlavně na méně závažné formy akné.

Poslední na řadě k bližšímu popisu je fototerapie. Už název napovídá, že půjde o aplikaci paprsků světla. Pozitivní je na fototerapii skutečnost, že umožňuje ošetřit závažnější formy nemoci.

Protože ale základem fototerapie je zvyšování citlivosti pokožky, nedoporučuje se ihned po její aplikaci vystavovat kůži přímému slunci – může dojít k nečekaným reakcím kůže, která je dočasně citlivější. Proto je neinvazivní fototerapie hlavně pro ty, kdo vědí, že s těmito pokyny a následnou péčí o kůži nebudou mít žádné potíže.

sponzorovane odkazy