Pokud jde o jizvy po akné, nejdete snad v každé výkladní skříni několik kosmetických přípravků, které vám slibují zaručené zbavení se těchto nepříjemných znamínek na pokožce. A všude se také vedou nekonečné debaty o tom, který z přípravků je nejlepší, nejrychlejší, nejúčinnější a pokud možno také nejlevnější. Teď asi některé z vás moc nepotěšíme, protože vás musíme upozornit, že nepokládáte správnou otázku. Protože jen používání kosmetiky (jakkoli kvalitní), vás jizviček nezbaví. Je to spíše podpůrný produkt, který je pro plný účinek potřeba kombinovat i s jinými postupy a metodami. A zrovna tomu se budou věnovat následující řádky.
Vývoj techniky a technologií jde stále kupředu mílovými kroky. V posledních letech se stále ukazuje, že nejúčinnějším způsobem (ovšem také nejdražším), jak se zbavit jizviček po akné, zůstávají laserové paprsky.
Největší výhodou této metody je fakt, že je to řešení na jednoduchém principu, které navíc nevyžaduje příliš mnoho ani vašeho času, ani energie. Někdy sice doktoři přijdou s návrhem na jedno či dvě opakování procedury, ale ta sama trvá většinou nejdéle půl hodiny.
Pacientova pleť je v tomto případě nejdříve důkladně vyčištěna, zbavena veškerých odumřelých buněk a nečistot. Pak už dochází k samotné aplikaci paprsků laseru. S tím je nutně spojena aplikace chladivého gelu na ošetřená místa, což z celého procesu dělá opravdu nenáročnou operaci, při které nemusí mít nikdo strach. Zákrok sám je bezbolestný, jen při zvýšené citlivosti na některých místech se může vyskytnout drobné štípání.
Dalším prvkem tohoto ošetření jizviček je nanesení krému, který pokožku zklidní. Je možné, že vám ošetřená místa dočasně zčervenají, ale je to stále jen reakce na paprsky. Není to proto důvod k panice. Zarudnutí obvykle mizí za pár hodin, maximálně během několika dní. Podobně se mohou objevit drobné puchýřky nebo stroupky, ale ty taky velmi rychle zmizí.
Podobně jako u mnoha dalších forem terapie zaměřených na pokožku se pak vyhněte přímému slunečnímu světlu. Nějakou dobu také používejte ochranné krémy s dostatečným filtrem.
Vzhledem k tomu, že laserová terapie není nejlevnější, ne každý si ji ovšem může dovolit. Ani tito lidé nemusí ale zoufat, je možné použít také tzv. chemický peeling. Při jeho použití jsou konkrétní místa natřena kyselinou glykolovou, která se tradičně získává z cukrové třtiny. Pak se postupně sloupávají vrchní vrstvy kůže, což zároveň nastartuje její přirozenou obnovu. Dalším rozšířeným (a oblíbeným) typem tohoto druhu peelingu je použití Jessnerova roztoku, což je sloučenina rezorcinu (kyselina mléčná a salicylová). Zvolit se dá také celkem účinný TCA peeling.
V případech, kdy jizvy po akné nejsou až tak hluboké (takže nevyžadují použití laseru), je celkem vhodnou možností použití metody mechanického obroušení. Této metodě se říká dermabraze. Rozšířenou variantou je mikrodermabraze vakuová, diamantová, případně krystalická. Spočívá v pokrytí postižených částí velmi drobným krystalky diamantu či oxidu hlinitého. Ty pak nastartují pozvolné broušení případných jizev. Tuto proceduru je vhodné opakovat pro ideální efekt aspoň čtyřikrát.
Nejnovější komentáře