Minimálně jednou se s akné v nějaké podobě setká více jak 80% lidí. Většina se pak od svých přátel, rodiny nebo dalších lidí doví o zaručeném, i když ne příliš známém prostředku, kterým se dá tohoto kožního problému zbavit. Pokud chcete prozkoumat blíže tuto domácí, nebo chcete-li raději termín tradiční, léčbu, vězte, že to není úplně jednoduchá metoda. S trochou nadsázky se dá říct, že možná existuje tolik způsobů léčby akné, kolik je lidských obličejů. Dneska se tedy zaměříme na způsoby, které zvládneme ve velké míře sami.
Většinou je součástí těchto receptů a „babských“ rad nějaká forma pleťové masky nebo zábalu, či různé složité odvary, o jejichž přísadách je někdy lepší pomlčet. Opravdu prověřené recepty jsou často záhadné mnohem méně a navíc – pokud není váš případ akné z vážnějších forem, pak bohatě stačí dodržet několik rad a doporučení.
Jako první krok se stavte někde v drogerii a kupte si přípravek určený přímo k aplikaci na místa již postižená. Nicméně i tady si chvilku vybírejte a neskočte hnedka po tom prvním. Jen značka a cena vám ještě nezaručí spolehlivost. Navíc je také důležité to s jeho používáním moc nepřehánět – jen on rozdíl neudělá.
Mnoho z nás má zafixovanou představu, že čím více se budeme něčím mazat, tím více to bude účinkovat. V reálu je to většinou opačně, protože kůže sama potřebuje taky nějaký žas na odpočinek. Podle mnoha opakovaných klinických studií je zcela dostatečné, pokud budeme zasaženou pokožku mýt „jenom“ dvakrát za den. První zásadou domácího přístupu tedy je nepřehánět to s hygienou.
Navíc by tato hygiena měla být na pořadu dne jen při použití dalších doporučených postupů. Například tomu, že se vyhnete tradičním koupelnovým pomocníkům jako třeba obyčejnému mýdlu. Pro lidi postižené nemocí akné je díky svému kyselému složení totiž naprosto nevhodné.
Celkem často se lze setkat také s pochybnostmi ohledně metody peelingu. Opravdu ho potřebuje každý, kdo trpí na akné? Pomáhá, nebo může naopak naše problémy ještě zhoršit? Všeobecně vzato se dá říct, že peeling pomáhá hlavně čistit pokožku na povrchu, odstraňuje mrtvé buňky a zvládne to, co kolikrát zvládnete i doma, ale ne tak čistě a efektivně. Jeho účinnost ale není univerzální a neplatí pro všechny případy akné.
Pokud se u vás objevila nějaká z klasických forem akné, peelingem nemůžete celkem nic zkazit. Pokud jsou vaše potíže už z kategorie těch závažnějších – máte například hnisající pupínky – peeling raději vynechte. Tehdy se totiž může stát velmi dobrým nástrojem k roznesení bakterií a nečistot po celém těle.
Pokud máte akné, ale zároveň nemáte nijak zvlášť citlivou pokožku, odvažte se klidně i k použití tzv. alkoholových čistících prostředků. Neztratí se ani hydratační krémy a podobné přípravky. Platí tu ale jedna zásada – investujte do těch pravých a nikoli do náhražek. Na akné jsou tak lepší spíše řidčí přípravky, případně rovnou pleťová mléka a nikoli krémy. Jejich hustota totiž zaručuje, že jejich používáním nedojde zároveň k ucpávání pórů, což je při akné naprosto kontraproduktivní.
Na závěr ještě zmíníme, že nic z výše uvedeného není náročné na zařízení nebo opatření. Nezhuntuje to vaši peněženku a jsou k dostání jak na internetu, tak v desítkách kamenných obchodů.
Nejnovější komentáře