Pravidelná denní hygiena, vyrovnané stravování a hlavně žádné mačkání pupínků nebo vřídků. Asi tak je ve zkratce možné představit základní pravidla prevence akné. Podstatné je zejména to, aby tato pravidla byla opravdu dodržována dlouhodobě. Je to jediná cesta, jak u akné zabránit jeho dalšímu šíření.
Je totiž potřeba si přiznat, že největším nepřítelem v boji s touto kožní nemocí jsme ve většině případů my sami. Často totiž lamentujeme nad tím, co nás to zase sakra postihlo, pak hledáme spoustu zázračných receptů, nemluvě o pravidelných chvílích před zrcadlem, kdy se snažíme pupínků zbavit ručně.
Hlavně tohle všechno je nejhorší možnost, jaká nás může potkat právě v momentě, kdy chceme akné pokud možno předejít a zarazit rozvoj toho, které už se u nás případně objevilo. První pravidlo totiž zní, nikdy ručně nemačkejte to, co se vám na kůži už objevilo.
Co byste naopak měli dělat opravdu pravidelně, je čištění pleti. Ačkoli třeba zrovna teď na akné netrpíte a vaše pleť je celkem v pohodě, je zrovna ideální čas na pravidelně čištění, než se něco pokazí. Jak už jsme několikrát opakovali, právě nadměrná produkce mazu a následné ucpání vývodů je první příčinou akné. Takže pokud vám vývody fungují dobře, jen je v tom pravidelným čištěním kůže udržujte. Předejdete tak často většině problémů. A i tehdy, pokud se nějaké objeví, zmizí často v zárodku.
Stejným postupem zabráníte mazovým žlázkám v ucpání, ale taky eliminujete zbytečné možnosti infekce. Skrze tu se může akné šířit dále. Obvykle je vhodné, aby byly části, které jsou potenciálně ohrožené, čistily dvakrát denně, tedy ráno a večer.
Dále životní styl. Nejedná se sice o prvek s největším dopadem, ale i tak se ho nevyplatí plně podceňovat. Revidujte svoje životní a stravovací návyky, případně omezte alkohol a cigarety, protože kůži rozhodně ani jedno neprospívá, pokud je přítomno ve větší míře.
Také dbejte na vyváženost stravování – jak ve formě konkrétních potravin obsahujících konkrétní vitaminy a další prvky, tak pestrost celého jídelníčku. Pokud máte rádi kořeněná jídla, ale nemusíte moc zeleninu a syrové ovoce, zkuste tady trochu přeladit.
Je samozřejmě moc fajn, když o těchto zásadách víme, ale je to jen teorie. To, co akné opravdu vyhání z našeho těla, je praxe, tedy uvedení těchto informací v život. Samozřejmě, že každý nový začátek je složitý a nejtěžší je udělat ten první krok. Ale právě proto se snažte dát věcem obecně nějakou pravidelnost a řád – nejen ve spojitosti s akné.
Pokud jde o čištění pleti, udělejte si z toho ranní a večerní rituál, který vám bude příjemný. Věnujte se čistě vaší kůži a nenechte se vyrušovat. Vyhněte se přitom raději přípravkům na bázi oleje nebo dokonce alkoholu – pleť akorát vysušují.
Zvládli jste překonat tendenci si pupínky mačkat? Máme pro vás další výzvu. Zkuste se přes den (pokud opravdu nemusíte) nedotýkat rukama vůbec obličeje. Ruce si sice pravidelně myjeme, ale i tak jsou to oblasti s největší koncentrací bakterií. Tak proč je zbytečně zanášet i na obličej. Totéž platí i pro jedince s dlouhými vlasy obou pohlaví. Pokud se navíc pohybujete přes den v prašném prostředí, eliminujte bližší kontakt vlasů a obličeje.
Hodně a rádi a často sportujete? I tady si dávejte pozor na hygienu a více než jinde. Pot je způsobem, jakým ze sebe tělo dostává odpadní látky, tím pádem je v něm také spousta bakterií. Pokud není odstraněn za čerstva, vaší kůži rozhodně nepomáhá. P každé takové námaze se ideálně umyjte, minimálně si pot něčím otřete, aby nezůstával na kůži déle, než je nutné.
Nejnovější komentáře