Celiakie je výraz, kterým označujeme celou řadu forem nesnášenlivosti lepku, tedy glykoproteinů, které se vyskytují ve většině tzv. obilovin, jako je pšenice, ječmen, oves nebo kukuřice. Celiaci se proto musí těmto potravinám vyhýbat, aby neškodili svému tělu a zbytečně si nevyvolávali nepříjemné zdravotní potíže. Věřte ale, že to vůbec není tak jednoduché. Není to bohužel jen o tom, říct si: Nebudu jíst pečivo a je to. Lepek se schovává i v uzeninách, omáčkách a celé řadě dalších potravin. Řešením je nakupovat speciální potraviny pro celiaky, které jsou certifikované jako vhodné pro lidi s vrozenou přecitlivělostí na lepek. Výběr těchto potravin najdete v obchodech se zdravou výživou, nabídka se pomalu rozšiřuje i v supermarketech. Případně je také možné využít internetových obchodů, jakým je např. Celiakshop.cz.
Jaké potraviny jsou a nejsou vhodné v případě, že musíte dodržovat tzv. bezlepkovou dietu? Samozřejmě, že je nutné omezit pečivo, těstoviny, sójové a jiné náhražky masa, ovesné vločky a další oblíbené “zdravé” snídaně – to jsou věci v podstatě jasné. Vynechte také zmrzliny a další sladkosti, problémem mohou být i uzeniny, zvláště ty nekvalitní. Pozor rovněž na zahušťování polévek nebo omáček moukou. Do jídelníčku naopak doporučujeme zařadit – jako náhradu klasických obilovin např. rýži, pohanku a jáhly.
Dnes už není problém sehnat klasicky vypadající pečivo, jehož základ tvoří právě tyto mouky. Důležité je konzumovat větší množství tvrdých sýrů, jogurtů, kysaných mléčných výrobků a tvarohu. Nezapomínejme ani na kvalitní libové maso. Jako přílohu doporučujeme např. brambory nebo luštěniny. O ovoci a zelenině není potřeba hovořit, ty bychom měli konzumovat, ať máme bezlepkovou dietu nebo nemáme. Sami vidíte, že i při onemocnění celiakií je možné mít pestrý a vyvážený jídelníček, v němž žádná vaše chuť nebude ošizena.
Nejnovější komentáře