Jako mimické vrásky se, jak samotný název napovídá, označují více či méně hluboké rýhy v oblasti obličeje. Jde o důsledek přirozeného stárnutí pokožky, který následuje spolu se střídáním výrazů vašeho obličeje. Každá chvíle, během níž se oddáváte bujarému smíchu, pláči nebo výhružnému mračení totiž zapojuje vaše obličejové svaly, které častým opakováním určitých pohybů vedou právě k tvorbě mimických vrásek na nejvíce „namáhaných“ místech. Podle lékařů k nim navíc přicházíme i nevinně – svůj podíl na celé věci mají i pohyby obličejových svalů během spánku. Právě proto, že jde o palčivý problém, který s rostoucím věkem v různé míře postihne téměř každého, vědci intenzivně pracují na způsobech, jimiž by bylo možné toto neodvolatelné „pustošení“ našich obličejů pokud ne rovnou úplně zastavit, pak alespoň zmírnit. V současné době přitom existují dvě hlavní techniky, jimiž lze s mimickými vráskami bojovat – botoxové injekce a speciálními krémy.
Jak jsme si již řekli, pozorovat v zrcadle obličej, v němž se objevuje čím dál více a hlubších vrásek nemusí být nic příjemného, zároveň ale nejde o žádnou katastrofu, která by vás měla odlišovat od ostatních lidí – jde o běžný jev spojený se stárnutím, k němuž výrazněji dochází zejména po dosažení třicítky. Jak ale dokládají strhané tváře alkoholiků, narkomanů a bezdomovců, na intenzitu výskytu mimických vrásek má nepochybně velký vliv i váš životní styl.
Asi jen málokoho tak překvapí výčet nejdůležitějších zásad, jež se obvykle uvádí v souvislosti sprevencí vzniku mimických vrásek. Časté ponocování spojené s nezřízeným pitím alkoholu a ochutnáváním drog, mizerná životospráva, jíž člověk po léta nevěnuje nejmenší pozornost. Divoké pracovní vypětí provázené měsíci narůstajícího stresu, kouření, smog. Tak podle slov odborníků vypadá seznam nejrizikovějších faktorů, které přispívají k vráskotvorbě.
Nejprve se na vás mimické vrásky nenápadně zašklebí po ránu z oblasti mezi vaším obočím, abyste je později akceptovali jako trvalou součást vašeho čela. Pak se objeví kolem očí, a samozřejmě i okolo úst od častého smíchu.
Jinými slovy, jste zkrátka svědky toho, jak se vaše pokožka loučí s pevností. Začíná se nedostávat kolagenu, řídnou vlákna elastinu sídlící v podkoží, vezmeme-li si na pomoc kosmetickou hantýrku, vaše pokožka „jde k zemi“. Máte-li plet´suchou, celý proces se ve vašem případě nastartuje rychleji, je-li naopak spíše mastná, bude to trvat déle. Na celém problému to však příliš nemění. Nejsou-li pro vás vrásky známkou vyzrálosti a životní moudrosti, ale spíše trpěnou vadou na kráse, nezbývá, než se poohlédnout po účinném řešení. Rozhodnete se pro injekci nebo krém?
Ohlédneme-li se do relativně dávné minulosti kosmetického průmyslu, pak zjistíme, že dnes zhusta doporučovaná metody botoxových injekcí je vším, jenom ne posledním výkřikem kosmetických laboratoří. Na poli „léčby“ mimických vrásek se tak s botoxem setkáváme již více než dvacet let. Jeho hlavní přednost však zůstává nezměněna – je jí velice rychlý účinek. Účinná látka znemožní vedení vzruchu z nervového vlákna do obličejového svalu, následkem čehož nedojde k jeho stahu, a proto se vráska neobjeví.
Zároveň ale v žádném případě nejde o samospasitelný lék, díky němuž se s mimickými vráskami můžete rozloučit jednou pro vždy. Znehybněná nervová vlákna se totiž průběžně obnovují, abotoxové injekce je tak nutné čas od času opakovat.
Důležitá připomínka na závěr – opakování procedury by vás nemělo přimět k tomu, abyste se tomuto nebolestivému zákroku podrobili na pracovišti, které jej na svých internetových stránkách nabízí nejlevněji. Můžete tak totiž někdy narazit na služby pochybné úrovně. Nezapomeňte proto, že botoxové injekce by měl vždy provádět lékař!
Mimo zmíněných botoxových injekcí lze sáhnout také po některém z liftingových krémů. Ty nicméně na rozdíl od botuxinu začínají účinkovat výrazně později, až po delší době užívání, a zároveň jejich síla není stejně výrazná. Jejich nespornou výhodou je na druhou stranu skutečnost, že pleť zvlhčí, díky čemuž potom vypadá déle svěží.
Nejnovější komentáře