Baví vás povídání o tajích, které skýtá naše tělo? Máme pro vás pokračování. Možná se domníváte, že základní znalosti o anatomii a fyziologii lidského organismu stačí, ale co jít trochu více do hloubky a nad některými věcmi se lépe zamyslet? Možná zjistíte, že jste si některé věci mysleli špatně a že biologie dokáže být velmi zajímavá! Už jsme se zabývali trávicí soustavou od ústní dutiny až po začátek žaludku. Dnes se podíváme o kousek dále. Co nás čeká za překvapivá zjištění?
Začneme u žaludku. O jeho uložení má mnoho lidí dost mylnou představu, ve skutečnosti totiž leží výše, než bychom si mysleli. Tento orgán se ale rozkládá od oblasti pod levou bradavkou a končí těsně pod pravým žeberním obloukem. Že jste se domnívali, že je to níže?
Co se týká tvaru žaludku, je zakřivený díky tomu, že jedna jeho strana je o dost delší, než ta druhá. Není to náhodné nebo proto, aby se zkrátka tento orgán do těla lépe vešel. Zakřivení má význam při trávení a zpracování potravy. Pokud se totiž napijeme, steče tekutina přímo do tenkého střeva po jeho krátké straně. Jídlo ale padá na delší stranu, kde se dostatečně dlouho může rozmělňovat a zpracovávat.
A co zajímavého zjistíme o našich střevech? Trávení v tenkém střevě je velmi výkonné a to i díky tomu, že je jeho plocha obrovská, dokonce stokrát větší, než plocha naší kůže. Zdá se vám to divné? Příčinou je stavba střevní stěny. Jsou na ní výběžky neboli klky, které jsou opatřeny menšími klky a ty ještě menšími klky. Důmyslné, že?
Slepé střevo považuje mnoho lidí za zbytečnost, která jim pouze kvůli nutnosti operace ztrpčila život. Má ale svou funkci. Červovitý výběžek, který se běžně při operacích „slepáku“ odstraňuje, tvoří jen jeho malou část. Od roku 2007 se ví, že slepé střevo je u člověka zdrojem imunitních buněk a prospěšných bakterií. Je to vlastně podobné, jako u některých zvířat, Býložravci mají slepé střevo obrovské a hraje nezbytnou roli v trávení a imunitě. My jej sice tak velké nemáme, ale funkci má podobnou. Tvořeno je lymfatickou tkání, jejíž důležitost pro obranyschopnost těla už jsme vysvětlovali v minulém kurzu zaměřeném na úžasné účinky enzymové terapie. Nejznámějším enzymatickým lékem, který dokáže imunitu přirozeně podpořit, je Wobenzym. Dokáže pomoci při infekcích, otocích i zánětech.
Nejnovější komentáře