Pokud se u vás zánět močového měchýře projevuje pouze skrze relativně nenápadné příznaky, a nepozorujete tak v moči krev či její stopy, nutkání k močení není až tak časté a pocity pálení nejsou příliš silné, lze v mnoha případech onemocnění zvládnout i bez pomoci lékaře.
Je přitom třeba sledovat dvojí cíl: jednak se snažit dostatečně pít, dobré je především obstarat si solidní zásobu zklidňujících čajů, a za druhé se udržovat v teple, a zbytečně se nepřepínat. Důležité je však zde zejména vědět, že o samoléčbu není vhodné se pokoušet donekonečna. Pokud proto na svém stavu nepozorujete po uplynutí dvou až tří dní zlepšení, příznaky neustupují, skutečně vám pak nezbývá nic jiného, než navštívit ordinaci vašeho lékaře. Jeho návštěva je pak zvláště podstatná v situaci, kdy kdy se v moči začne objevovat krev, a močení se kvůli silnému a déle trvajícímu pálení stává čím dal nepříjemnější.
Lékař následně přistoupí k rutinnímu klinickému vyšetření, během nějž vaši moč podrobí důkladnému rozboru. Sleduje jednak přítomnost bakterií, ale stejně tak tímto způsobem může účinně odhalit způsob léčby, který se v daném případě jeví jako nejefektivnější.
Vzhledem k tomu, že kompletní rozbory moči své výsledky mohou odhalit pouze v řádu dní, je obvyklou praxí proveden dvojího rozboru. Nejprve tak lékař zjišťuje přítomnost infekce, aby v případě pozitivního nálezu následně „provizorně“ předepsal antibiotika, která se zdají být účinná již na základě prvních získaných údajů. Rozbor moči však není jedinou součástí celé diagnostiky nemoci. Běžně se totiž provádí také sonografie jak břicha, tak oblasti podbřišku, proto byste měli být připraveni i na ni.
Prvním krokem v doporučené léčbě nejčastěji bývá podávání tzv. močových antiseptik. Je však možné, že nebudou fungovat s náležitým účinkem, a pak je třeba sáhnout po jiných lécích, které se již nepoužívají jen pro specifický případ zánětu močového měchýře.
Antibiotika zde úspěšně snižují počet bakterií přítomných v močovém měchýři, případně je rovnou likvidují. Pokud zánětem močového měchýře trpíte často, nebo dokonce došlo k rozvoji jeho chronické formy, musí se obvykle část dávky užívat spolu s příchodem večera. Zatímco v průběhu dne se díky koloběhu pití a následného močení moč v měchýři příliš neohřeje, v noci v něm oproti tomu stráví výrazně delší dobu, což samozřejmě hraje do karet bakteriím, které se zde v tuto dobu mohou úspěšně šířit.
Další podstatnou součást léčby u mnoha pacientek představuje také aplikace speciálního vaginálního antibakteriálního krému. Ten totiž umožňuje zabránit tomu, aby se bakterie přítomné na sliznici pochvy postupně dostaly do močového měchýře.
Především starším ženám se také někdy jako doplněk k podávání antibiotik doporučuje užívat přípravky posilující celkovou obranyschopnost organismu, jež označujeme jako tzv. imunomodulanty. Jinou možností je také absolvovat každý rok preventivní terapii, která se obvykle odehrává po dobu několika měsíců. Tělo tak získá vyšší odolnost vůči nebezpečným bakteriím, a zároveň se s nimi v případě potřeby dokáže lépe a pružněji vyrovnat. V případě, že se u pacienta zánět močového měchýře objevuje ve více či méně pravidelných intervalech, můžete také požádat lékaře o předpis na antibiotika, která lze nosit stále při sobě, a díky nimž tak můžete léčbu zahájit okamžitě po objevu prvních příznaků.
Nejnovější komentáře