Akné u dětí

Je sice pravda, že akné se obvykle týká spíše dospívající mládeže, ale pokud jde o věk, zase tolik si nevybírá. Proto není žádnou výjimkou jeho výskyt na kůži malých dětí, dokonce i miminek. Z toho jasně plyne, že akné se tak stává strašákem mnoha rodičů. Pokud jste si tento článek našli právě z toho důvodu, že vaše dít ě trápí tato nemoc, můžeme vás uklidnit. Ve většině případů nehrozí žádná vážnější rizika. U malých dětí je totiž akné záležitost poměrně běžná a ve většině případů navíc přejde zcela samo.

Pro žádného rodiče to nikdy není zrovna příjemný pohled, když obličej jejich ratolesti pokrývají červené pupínky a vyvolávají tak nepříjemné dohady a otázky. Pokud jde o výskyt akné u nejmenších, nejde o nic zvláštního. Akné se u menších dětí vyskytuje přirozeně.

Novorozence často postihuje během prvních měsíců života, někdy se objevuje i později. Není ani nezvyklá situace, pokud se miminko s akné narodí. Ještě jednou zopakujme – nemusíte se bát, většinou odchází stejně nenápadně, jako přišlo.

Pokud máme zmínit klasická místa výskytu akné u dětí, jedná se hlavně o nos a tváře. Méně rozšířená jsou pak záda, i když ani zde by nás pupínky neměly překvapit. Obvyklá podoba vypadá jako vyrážka nebo ony zarudlé pupínky. Často také působí opticky hůř, než jak vážně je to ve skutečnosti. K tomu přispívá taky to, pokud děti delší dobu pláčou.

Samotné akné obvykle neznamená žádný závažný problém. Komplikace vězí spíše v možnosti záměny akné a příznaků jiné choroby. Pokud vám pupínky připadají nějakým způsobem podezřelé, rozhodně nic nezkazíte, kdy s dítětem navštívíte doktora. Původně pupínky mohou být projevem ekzému nebo například příznak potniček.

Teď se podíváme na dvě hlavní příčiny, jejichž následkem je akné u dětí. V podstatě se mluví o třech typech. V první řadě je to klasické ucpávání mazových žlázek, které jsme už několikrát zmiňovali. V druhém případě může být akné projevem alergické reakce organismu a do třetice může jít o příznak nemoci virového původu, nebo reakci na určitý druh léku. Pokud je postižené dítě ihned po narození nebo v prvních několika týdnech po porodu, je nejpravděpodobnější, že na vině jsou hormony. V posledních týdnech těhotenství totiž část hormonů přechází z těla matky na dítě, což může mít u plodu za následek právě rozvoj akné.

Výborná zpráva pro rodiče je v tomto případě skutečnost, že nemusí dlouho dumat nad vhodnou léčbou pro svoje miminko. Obvykle je totiž zcela dostatečné umývat dítěti obličej dvakrát denně obyčejnou vodou. Ale místa postižená akné dítěti nijak nedrhněte, opravdu je jenom oplachujte vodou.

Pokud zvolíte jakoukoli drsnější metodu, může být citlivá kůže dítěte velmi jednoduše podrážděna. Ani příliš časté mytí pokožky dítěti neprospěje. Opravdu stačí jen dvakrát za den.

sponzorovane odkazy