Pokud jde o akné, dá se najít mnoho nejrůznějších způsobů, jak mu předcházet, či jak ho odstranit, když už se na kůži objevilo. Od celkem normálních až po způsoby připomínající někdy středověké čarodějnictví. Mnoho dobře míněných rad a postupů si bohužel dosti často protiřečí. Zkušenost s malými rudými pupínky má asi v nějaké míře každý člověk. Pokud ne přímo (šťastný to člověk), tak se s nimi určitě setkal někdo z jeho okolí. Někdo, kdo se trápí černými tečkami a bulkami. Akné poslední dobou přestalo postihovat jen náctileté, ale vlivem stále většího znečištění prostředí a dalších faktorů globálně propojeného světa se začíná často objevovat i u starších lidí i po třicítce věku. Díky variabilitě nemoci nelze ani vyrobit jakýkoli univerzální lék, který by spolehlivě zažehnal všechny formy choroby.
Akné samo vzniká hromaděním mazu v mazové žláze, kterému různé nečistoty a částečky odumřelé kůže na povrchu brání v odtoku. Vznikne tak tzv. komedon, tedy zátka, která ucpe pór. Další hromadění kožního mazu žlázu rozšiřuje, přílišným napětím v buněčné stěně pak může dojít až k prasknutí a komplikovanějšímu zánětu. Takové místo pak bolí, rudne a otéká. Navíc přítomnost bakterií a nečistot celý stav ještě zhoršuje a podporuje.
Dle vážnosti postižení rozlišujeme tři závažnosti akné: komedony (černé tečky na kůži, tedy ucpané póry), papuly a pastuly (bolestivé bulky a červené pupínky buď se zánětem, nebo i bez něj a vřídky), a nakonec cysty a abscesy (velmi bolestivé kožní uzly a bulky s provalujícím se hnisem). Tyto problémy může mít na svědomí kolísání hladiny hormonů (těhotenství, menstruace, puberta), delší období stresu či emoční rozkolísanost, případně onemocnění jiných částí těla (ledviny, játra a jiné). Dalším důvodem může být delší a pravidelný pobyt v prašném prostředí nebo odbyté odličování kůže (na pokožce ulpívají chemické nečistoty). V neposlední řadě také dehydratace kůže – například agresivní mýdlo. Akné může být také důsledek otlaků nebo poranění kůže – například tření kůže v těsném oblečení, případně na uchu a jiných oblastech, u kterých příliš těsně držíme například mobilní telefon. Navíc, pokud se kvůli pupínkům příliš stresujete, obvykle jich ještě přibude. Navíc přes vědomí, že se pupínky nemají vymačkávat, se v nich často začneme bezděky vrtat a zaděláme si ta na pořádný zánět.
Zkuste pro změnu navýšit příjem vitamínů C a E a přidat také zinek a selen. Podpoříte tak imunitní systém a budete tak proti těmto otravným zánětům bojovat mnohem lépe. Pokud se vám akné zhoršuje během nebo kolem periody, doporučují odborníci také vitamin B6 a krom toho ještě výluh z drnku. Alfou a omegou boje proti akné je správná péče o pleť – tedy někde mezi přílišnou starostlivostí a zanedbáváním. Pokud neplánujete zrovna miminko, nechte si předepsat hormonální antikoncepci. Za prvé upravuje pravidelnost periody, ale také dobře zlepšuje kvalitu pleti. Nejlevnějším, ale velmi efektivním prostředkem v boji proti akné ale stále zůstává nerušených osm hodin spánku.
Pokud se přes veškerou snahu a vynaložené prostředky nemůžete akné zbavit, zkuste jiný přístup. Pokud se kvůli neúspěchům stresujete, vlastně jen rostou příčiny vzniku akné. Je to něco podobného jako vytírat podlahu kolem přetékající vany, ale nezavřít kohoutek.
Určitě jste někdy viděli fotky nebo videa pokusných zvířátek, na kterých rostly schválně pupínky a zvířata se trápila, trpěla a smutně na vás koukala. Nicméně vám samotným není líto být takovým zvířátkem? Zkoušíte tedy přípravky sama na sobě? Přestaňte aspoň na chvíli slepě experimentovat s vlastní kůží. Pokud přes veškerou snahu problémy trvají déle než několik měsíců, obraťte se o pomoc k dermatologovi. Může vám kromě jiného předepsat i antibiotika, které likvidují mnoho druhů bakterií, které jinak lehkou formu akné jenom zhoršují. Rozhodně ale předepíše a poradí s konkrétní léčbou na vaši formu akné. Používají se také deriváty vitaminu A (retinoidy) a po konzultaci právě s dermatologem je možné podstoupit i chemický peeling, po němž je aplikací AHA kyselin odstraněna nejvrchnější vrstva kůže. Těsně poté se ovšem akné dočasně zhorší, takže ideální je naplánovat proceduru například na prázdniny. U lehčí formy je možné použít i terapii laserem či chladem (kryalizace). Pokud trpíte vážnější formou, může být jediným řešením chirurgický zákrok.
Nejnovější komentáře