Také to znáte? – jdete si večer lehnout, ale nedaří se vám usnout. Tak se neustále převalujete, a když už skoro usínáte, najednou se ozvou zvuky zvenčí. To vás probudí a vy zas jen zíráte do stropu. Pak je vám horko, tak se odkryjete, pak zase zima, chvíli se díváte na televizi, chvíli čtete knížku. Po chvilce spaní vás vzbudí hrozný sen a už nemůžete usnout. Takže ráno odcházíte do práce s tím, že jste se vůbec nevyspali a podle toho také ten den vypadá. Nic se vám nedaří, na nic se nemůžete soustředit. Takže až se v ten den vracíte, těšíte se, že si odpočinete, ale v domácnosti máte dost práce, včetně úklidu, vaření, a plno dalších záležitostí a když si jdete večer lehnout, opět nemůžete usnout.
Krátkodobá nespavost
To je zkrátka nespavost. V případě, že se jedná o dočasný problém, který se týká vašeho života, obvykle se časem vše spraví samo. Většinou totiž taková náhlá nespavost plyne z aktuálních problémů, jak starosti s prací, nebo v partnerském životě. Také dost často lidé trápí, zda vyjdou s penězi a budou-li jejich výsledky ze zdravotního vyšetření v pořádku. Toto jsou běžné příznaky, které se časem sami spraví.
Dlouhodobá nespavost
Horší jsou pak ty dlouhodobé problémy se spaním, které se projevují pravidelnými potížemi s usínáním, buzením se v noci, a neklidným spaním. Když se tak děje, aniž by vás trápil nějaký zásadní a akutní problém, není to dobré znamení. Často se tak lidem zdají hrozné sny, probudí se v průběhu noci a pak už nemohou usnout. Někdy postačí odstranit jisté problémy, které často takovou nespavost způsobují, jako jídelníček, rušivé elementy pro spaní anebo špatné lůžko (stará a proležená matrace apod.).
Jak si můžeme pomoci? Někdy stačí horké mléko, jinému zas nějaký rituál jako počítání oveček a tak nějak podobně.
Co je nespavost?
Otázkou také je, co to nespavost vlastně je. Lékaři ji definují jako bdění, jakékoli potíže s usínáním, ale i potíže s probouzením se v noci, aniž by to mělo nějaký zřejmý důvod. Příčiny takové nespavosti jsou buď psychické, nebo fyzické. Nejčastější příčinou je nahromaděný stres, úzkostlivé stavy, a deprese. Hodně také trpí ti lidé, kteří mají nepravidelné spaní ne vlastní vinou – mají práci na směny a odpolední, noční, nebo ranní, se střídají a tak jim to může narušit dobrý spánek. Vinou může být i nedostatek pohybu, a také čerstvého vzduchu. Pokud tak trpíte nespavostí, choďte večer, pravidelně na půlhodinové, až hodinové procházky. Původem nespavostí může být také kofein pozdě večer nebo jídlo, obvykle to těžké a pak i alkohol.
Jestliže problémy se spánkem trpíte déle, než měsíc, pak se mluví o chronické nespavosti a je nutné ji řešit. Dlouhodobý nedostatek spánku se projeví na psychice. Člověk často je pak dost podrážděný, vytočí ho jen maličkost a nedokáže se plně soustředit. Naopak je dost neklidný, neví proč, ale vnitřně se zlobí, ani neví na co, ale vše ho tak nějak štve.
Jak si pomoci?
Prášky na spaní jsou až krajní variantou, a nikdy se nesmí užívat dlouhodobě. To prvně zkuste přírodní varianty, které vás nespavosti mohou zbavit a to sklenice vody, nebo spíše minerálky před spaním. Pokud vám doma teče tvrdá voda, pak je ideální. Taková voda totiž obsahuje hořčík, který nastolí jakoby vnitřní klid, zejména svalstva a může tak pomoci. Dost hořčíku obsahují mandle, datle, a jiné ořechy, nebo také sója, luštěniny a ryby.
V každém případě ale nechoďte spát s těžkým žaludkem. Minimálně tři hodiny před spánkem nic nejezte a postel užívejte jen ke spaní. Přes den nezapomínejte na pohyb na čerstvém vzduchu a také se občas protáhněte jednoduchým cvičení. Zaměřte se i na jídelníček a ten upravte, aby byl lehčí.
Nejnovější komentáře