Pokud už se rozhodnete jít k psychologovi, je to určitě plus pro vás. Pomůžete tím sami sobě a to je jen dobře. Navíc, pokud si uvědomíte, že máte problém a chcete jej řešit, je to polovina úspěchů k vyléčení. Jak však takového psychologa najít? Jak vůbec řešit takovou návštěvu? Musíte jít k psychiatrovi? Jak návštěva probíhá? Kolik to stojí.
Tak předně, pokud k psychiatrovi jít nemusíte, tak jednoduše nechoďte. Psychiatr je lékař, který vás vyšetří, může vás na vyšetření poslat, předepíše vám léky a může vám doporučit pobyt v psychiatrické léčebně. Psycholog vám pomůže emočně a psychicky. Nemůže předepsat žádné léky, nijak vás vyšetřit, ani nikam poslat.
Návštěvu řešte tak, že si buď každou terapii zaplatíte z vlastní kapsy. Ovšem připravte se na to, že výše může být různá, někdy až osmset korun. Druhá varianta je, že navštívíte svého obvodního lékaře a požádáte jej o doporučení k lékaři. Pokud přijdete k psychologovi, nebudete tak platit za každé sezení, pouze poplatek, který platíte u každého lékaře, tedy třicet korun.
Psychologa najít je pro mnohé umění. Ono je docela dost psychologů, ovšem ne každý bude „ten správný“ pro vás. Nejdůležitější je, aby, jste k psychologovi měla důvěru, byl vám sympatický, milý. Zkrátka vám musí sedět a musíte mu věřit. Budete mu totiž svěřovat svá nejintimnější tajemství, budete se před ním otvírat, budete se před ním smát, budete často plakat. Takovému člověku musíte stoprocentně věřit. Pokud máte někoho známého, kdo k psychologovi docházel, zkuste se zeptat jeho, jak je spokojený. Dále se můžete zeptat přímo praktického lékaře, zda neví o nějakém dobrém psychologovi. Ten vám může poradit. Ovšem pozor, ten psycholog, který sedí kamarádce, nemusí vyhovovat vám, na to pozor.
Návštěvu u psychologa si sjednáte buď přímo s psychologem, nebo se sestřičkou. Obvykle se na terapii čeká, měsíc, dva až tři. Záleží na vytíženosti psychologa. Jakmile si sjednáte termín, vezměte si průkazku pojištěnce, třicet korun a jděte na terapii. Psycholog se s vámi seznámí, poznačí si údaje z kartičky pojištěnce a poté vás poučí, jak to u něj chodí. Jak dlouho trvá terapie, jak často budete na terapii docházet, co všechno proplácí pojišťovna, o povinnosti mlčet o všem, co psychologovi řeknete, kdy můžete ukončit terapii, kdy můžete odříct termín terapie a podobné věci.
Dále přicházíte již přímo k vám. Mluvíte zejména vy, psycholog si povětšinou dělá poznámky o tom, co všechno řeknete. Shrnete sebe, své koníčky, záliby, co děláte, kde pracujete, kolik vám je, jakou máte rodinu, zda máte děti, jaký máte problém a vše okolo. Psycholog si udělá alespoň malinký základ toho, jaký je problém a co je potřeba řešit.
Terapie většinou trvá padesát až padesát pět minut. Za tu dobu s psychologem rozebíráte všechny své pocity, problémy a podobně. Psycholog vás do ničeho nenutí, pokud o něčem nechcete mluvit, zkrátka nemluvíte, budete mluvit až tehdy, kdy se na to budete cítit vy sami. Mluví s vámi o dobrých věcech i o těch špatných. Snaží se vám pomoci, aby, jste si uvědomili, kde je problém a na řešení přišli buď sami, nebo společně s psychologem. Nikdy psycholog neřeší nic za vás. Neříká vám například, s tím chlapem se rozejděte, zajděte si pro prášky a podobně. Pouze vám doporučí, co by bylo dobré dělat, ale do ničeho vás nebude nutit, ani vám nic nařizovat. O průběhu terapie tak rozhodujete vy.
Zkrátka, psychologa se vůbec nemusíte bát, teď už máte představu, jak to u něj chodí. Může se to někdy také lišit, každý psycholog má různé přístupy, postupy a různé metody.
mam problem, moje lekarka se z a s babickoj a jsou postarai. Celkem si povidaji , jsou to kamaradky. Nechci aby o tom ze chci k psychologovi kdokoliv vedel. A momentalne nemam dostatek financi abych si ho platil sam, jde to udelat i nejak jinak?