Vznik karcinomu prsu je v podstatě výsledkem změn genetického vybavení buněk. Tyto změny pak spouští další nekontrolovatelné množení. Buňky nádoru se navíc mohou snadno rozšiřovat dále, ať už jde o lymfatické uzliny či jiné orgány. I přes značný pokrok, jehož moderní medicína dosáhla na poli léčby tohoto onemocnění však ani dnes není možné s jistotou určit koho tyto změny postihnou, ani jakým směrem se budou dále ubírat.
Co však říci můžeme, je, že riziko karcinomu prsu je vyšší především u žen, v jejichž pokrevním příbuzenstvu se již někdy objevil, stejně jako u těch, jež byly v minulosti vystaveny nadměrnému radioaktivnímu záření. Jako rizikovější skupiny pak bývá označovány také ženy, které prodělaly menopauzu po dovršení padesátky, stejně jako ty, u nichž se první menstruace objevila dříve než ve dvanácti letech. Rizikovější ale může být také první těhotenství ve věku vyšším než pětatřicet let.
Za zřejmě vůbec nejpodstatnější – a také široce známý – příznak rakoviny prsu můžeme považovat přítomnost bulky či podobné zatvrdlé struktury prsu. Tyto bulky nebývají bolestivé. Jako první příznak onemocnění bývá registrována u zhruba tří čtvrtin případů. Jednak může být odhalena speciálním vyšetřením, ale stejně tak i samovyšetřením či prakticky čirou náhodou. Samozřejmě z hlediska nadcházející léčby je podstatné, aby bulka byla odhalena co nejdříve, tedy předtím, než se začne její přítomnost projevovat. Z tohoto hlediska jsou tak efektivní především pravidelné snímky z mamografu, které umožňují změny lokalizovat v jejich zárodku.
Kromě přítomnosti bulky je třeba zpozornět také v situaci, kdy kdy dochází k výtokům z bradavky, které v sobě mohou obsahovat stopy krve, ale stejně tak je možné, že budou naprosto bez jakéhokoliv zbarvení.
Změny ohlašující přítomnost karcinomu prsu se však stejně tak týkají i viditelných proměn povrchu prsu či vzhledu a symetrie bradavek. Pokožka se tak může zdát podezřele zarudlá, a vzhledově připomínat zánět, může popraskat či se na některém místě stahovat (právě zde pak také lze očekávat ložisko nádoru).
V případě, že nádor již dosáhl větších rozměrů, či se mu podařilo rozšířit i do dalších orgánů pak můžeme pozorovat také některé jiné příznaky, které již obvykle naznačují, že s naším tělem skutečně něco není v pořádku. Často jde například o podezřele silné pocity dušnosti doprovázející výkon fyzické aktivity, která nám ještě v nedávné minulosti nečinila větší problémy. Objevují se dlouhodobé pocity celkového tělesného vyčerpání, ale stejně tak třeba i „nezasloužené“ úbytky na váze. U některých pacientek také ve zvýšené míře dochází ke zlomeninám, které jsou následkem objevivších se metastáz.
V této souvislosti bychom se však zároveň měli zmínit o tom, že v současnosti se již u velké části pacientek daří karcinom prsu odhalit v raném stadiu, a výskyt popsaných nepříjemných příznaků tak určitě nemusí být pravidlem. Samozřejmě ovšem za předpokladu, že dbáme na pravidelná preventivní vyšetření. Ta sama o sobě sice v některých případech mohou být částečně bolestivá, ale vždy jde o naprosto bezpečnou proceduru, která na lidském zdraví určitě nezanechá žádné stopy.
Nejnovější komentáře